Komenda Miejska Policji w Żorach

Aktualności

Polecamy

Pokrzywdzeni
Stop seksturystyce
Report racism
Nie reagujesz akceptujesz
Stop agresji drogowej
Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie
Śląska drogówka

Ruch drogowy

 1. Bezpieczeństwo na drogach województwa śląskiego w 2015 roku

  Każdego roku przeprowadzana jest ocena stanu bezpieczeństwa na śląskich drogach. Analizując rok 2015 policjanci ze śląskiej drogówki stwierdzili, że w porównaniu z rokiem 2014 spadła liczba wypadków drogowych. Niestety niepokoi fakt, że pomimo spadku poważnych zdarzeń, w ich wyniku więcej osób poniosło śmierć.

 2. Zmotoryzowani ambasadorzy akcji "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu"

  Policjanci z żorskiej drogówki, podczas wczorajszych działań "Trzeźwość", nie tylko kontrolowali kierowców, ale i promowali ideę ogólnopolskiej kampanii społecznej "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu". Zdecydowana większość zmotoryzowanych pozytywnie zareagowała na profilaktyczny wydźwięk akcji i opowiedziała się za jazdą bez promili. Uczestnicy akcji otrzymywali również od mundurowych charakterystyczne naklejki z hasłem kampanii.

 3. Na polskich drogach jest bezpieczniej!

  Mniej wypadków, więcej bezpieczeństwa. Tak można podsumować efekty wprowadzenia nowych przepisów, dzięki którym kierowcy, którzy przekroczoną dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym tracą prawo jazdy na 3 miesiące. W pierwszych czterech miesiącach obowiązywania nowej ustawy doszło do mniejszej liczby wypadków, a na drogach zginęło mniej osób niż w tym samym okresie w 2014 roku.

 4. Wypadek z udziałem autokaru

  Kilkudziesięciu rannych i jedna ofiara śmiertelna - to bilans wczorajszego zdarzenia drogowego, do którego doszło przy ulicy Okrężnej. Poszkodowani w wypadku to młodzież szkolna podróżująca autokarem, jaki w wyniku zderzenia z innym pojazdem uderzył w przydrożną latarnię. Na szczęście dramatyczny scenariusz to tylko jeden z punktów realizowanego w Żorach projektu „Zarządzanie kryzysowe w europejskiej praktyce".

 5. Plenerowe spotkania z drogówką

  Pokazowe lekcje bezpieczeństwa w plenerze, dla najmłodszych mieszkańców Żor, przygotowali dzisiaj policjanci z żorskiej drogówki. Mundurowi spotkali się z przedszkolakami na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego w Parku Cegielnia, gdzie razem z maluchami ćwiczyli prawidłowe zachowania obowiązujące w ruchu ulicznym. W nietypowym spotkaniu "pod chmurką" wzięło udział kilkadziesiąt dzieci.

 6. Jak przewozić najmłodszych?

  Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, do szkół i przedszkoli wróciły dzieci. Często, na czas dojazdu do placówki szkolnej, są one pasażerami samochodów. Rodzice i opiekunowie nie zawsze jednak wiedzą jak przewozić dzieci, aby zapewnić im bezpieczeństwo i nie łamać przepisów.

 7. Surowsze kary dla piratów drogowych i pijanych kierowców

  Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h oraz przestępstwo prowadzenia pojazdu po utracie uprawnień to tylko niektóre ze zmian, które zaczną obowiązywać w najbliższy poniedziałek. Nowa ustawa składa się z rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Infrastruktury i Rozwoju, które zostały omówione na specjalnym briefingu zorganizowanym przez MSW.

 8. „Widoczny – bezpieczny”

  W ostatnich dniach na śląskich drogach doszło do kolejnych dwóch tragicznych zdarzeń drogowych z udziałem najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych. W tych zdarzeniach osoby zostały potrącone na oznakowanych przejściach dla pieszych. Wniosek nasuwa się jeden - przejście dla pieszych nie stanowi samo w sobie miejsca, gdzie pieszy może czuć się bezpiecznie.

 9. Pościg za pijanym kierowcą

  Policjanci z żorskiej drogówki zatrzymali w bezpośrednim pościgu pijanego kierowcę, który nie zatrzymał się do kontroli. Mężczyzna najpierw uciekał samochodem, a potem pieszo. Kiedy wpadł w ręce mundurowych, okazało się, że nie ma prawa jazdy.

 10. Drogówka Seniorom

  O zachowanie bezpiecznych postaw w ruchu drogowym apelowali wczoraj do osób starszych policjanci z żorskiej drogówki. Spotkanie zorganizowane w ramach obchodów lokalnego "Dnia Seniora" było także okazją do wręczenia uczestnikom poradników, które powstały w Komendzie Miejskiej Policji w Żorach we współpracy ze Stowarzyszeniem "Bezpieczne Miasto".