Komenda Miejska Policji w Żorach

Aktualności

Polecamy

Pokrzywdzeni
Stop seksturystyce
Report racism
Nie reagujesz akceptujesz
Stop agresji drogowej
Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie
Śląska drogówka
Telefon Bezpieczeństwa dla Turystów Zagranicznych

Ruch drogowy

 1. Wakacyjne kontrole przewozu dzieci i dorosłych

  Zbliżające się wakacje to czas wzmożonego ruchu pojazdów wykonujących transport zorganizowanych grup na wycieczki, obozy i kolonie. Dlatego też mundurowi szczególną uwagę zwrócą na kontrolę autokarów i kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letni wypoczynek.

 2. Pamiętajmy – Dla każdego jest miejsce na drodze!

  "Dla każdego jest miejsce na drodze” - pod takim hasłem kilka dni temu polska Policja rozpoczęła akcję informacyjno-edukacyjną, skierowaną do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Policjanci podczas jej trwania będą promować bezpieczne korzystanie z drogi poszczególnych grup uczestników ruchu drogowego.

 3. Jedno spojrzenie w komórkę

  Ile czasu zajmuje kierowcy spojrzenie na dzwoniący telefon komórkowy/smartfon? Jedną, dwie, trzy sekundy? A co w tym czasie dzieje się na drodze? Po zastanowieniu się nad tymi pytaniami można dojść do wniosku, że zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie jazdy naprawdę ma sens. Co prawda przepis prawny mówi o zakazie korzystania z urządzenia wymagającego trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku, jednak najbezpieczniej jest powstrzymać się od rozmawiania przez telefon w czasie jazdy.

 4. Brak wzajemnego zrozumienia to droga do nikąd... ustąp pierwszeństwa!

  Kierowcy, którzy nie respektują praw pieszych, zabierają życie blisko 400 osobom rocznie. O tym, że szacunek dla drugiego człowieka i ostrożność na drodze są nam niezbędne przekonuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w spocie zrealizowanym w ramach kampanii dotyczącej niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zapraszamy do obejrzenia materiału "Bądźmy bezpieczni na drodze – kierowca vs. Pieszy".

 5. Przed planowaną podróżą odwiedź serwis GDDKiA

  Z listą utrudnień na drogach, przyczynami i przewidywanym czasem ich likwidacji, a także z mapą warunków drogowych mogą zapoznać się kierowcy w specjalnym serwisie adresowanym do nich, przygotowanym przez GDDKiA. Za pośrednictwem formularza kontaktowego mają również możliwość przekazania swoich opinii, czy uwag dotyczących organizacji ruchu na drogach krajowych. Serwis warto odwiedzić szczególnie, gdy planuje się podróż.

 6. Mandat zapłacisz kartą

  Śląska policja otrzymała terminale płatnicze, dzięki którym można natychmiast uregulować należność za wykroczenie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i nie tracąc czasu. Trzeba pamiętać, że karta musi być własnoręcznie podpisana przez właściciela. Co najważniejsze, to nowoczesne rozwiązanie jest dostępne również dla osób, które popełniły wykroczenia, a na co dzień nie mieszkają w Polsce i które nie zawsze posiadają przy sobie polską walutę.

 7. Pijany kierowco! Wieziesz śmierć!

  Życie ludzkie może być najwyższą ceną jaką przyjdzie zapłacić pijanemu kierowcy, gdy spowoduje śmiertelny wypadek na drodze. Wielu z nich pomimo tego decyduje się prowadzić choć wcześniej spożywało alkohol. Nie mają wyobraźni, podobnie jak 23-latek z Żywca, któremu dalszą jazdę udaremnili wczoraj żorscy mundurowi.

 8. Piraci drogowi muszą mieć się na baczności, policjanci otrzymali nowoczesny sprzęt!

  30 urządzeń do pomiaru prędkości z automatyczną rejestracją TruCAM LTI 20/20 otrzymali właśnie policjanci drogówki pełniący służbę na śląskich drogach. Już jutro, podczas ogólnopolskich działań "PRĘDKOŚĆ" urządzenia te zostaną przez nich wykorzystane. Dzisiaj odbyła się z kolei ich prezentacja, na którą zaproszono przedstawicieli lokalnych mediów.

 9. Bezpieczniej na polskich drogach

  W okresie od stycznia do sierpnia 2017 roku odnotowano znaczny spadek wypadków drogowych. Towarzyszy temu również mniejsza liczba rannych i zabitych w wyniku zdarzeń drogowych. Bez wątpienia to również zasługa wytężonej pracy polskiej Policji, zwłaszcza policjantów ruchu drogowego. Codziennie do służby na polskich drogach kierowanych jest około 4000 policjantów pionu ruchu drogowego.

 10. 60+ bezpieczni w ruchu drogowym

  W tym roku, po raz drugi, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Policja – partner akcji realizuje akcję informacyjno – edukacyjną skierowaną do osób powyżej 60 roku życia tj. seniorów – rowerzystów, seniorów – kierowców, a także seniorów – pieszych pod hasłem 60+ bezpieczni w ruchu drogowym.