Zanim ominiesz, pomyśl - Rok pieszego 2020 - Komenda Miejska Policji w Żorach

Rok pieszego 2020

Zanim ominiesz, pomyśl

W 2019 roku na śląskich drogach doszło do 795 wypadków drogowych z udziałem pieszych, w których zginęło 60 osób. W Żorach natomiast w 25 wypadkach śmierć poniosły 3 osoby, a 27 zostało rannych. Jak wskazują wojewódzkie statystyki połowa ze zdarzeń miała miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych i choć w ubiegłym roku zaobserwowano ogólną poprawę bezpieczeństwa pieszych na drogach, to tylko w styczniu bieżącego roku odnotowano już 43 wypadki z ich udziałem, w tym trzy ze skutkiem śmiertelnym.

Liczba wypadków z udziałem pieszych na przejściach jest ogólnokrajowym problemem, dlatego też policjanci co roku podejmują szereg działań profilaktyczno-edukacyjnych, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa niechronionych użytkowników ruchu drogowego. Przykładem może być przygotowany przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach spot z udziałem znanej aktorki filmowej i teatralnej – Kingi Preis, który wyemitowano po raz pierwszy podczas briefingu prasowego jeszcze przed rozpoczęciem ferii.

Dzisiaj po raz kolejny zachęcamy Państwa do jego obejrzenia, a zwłaszcza zwrócenia uwagi na niezwykle niebezpieczny manewr wyprzedzania przed lub bezpośrednio na przejściu dla pieszych.