Z MŁODYM KIEROWCĄ W DRODZE PO DOŚWIADCZENIE 2017

Promuje zdrowy styl życia, ekologię i bezpieczeństwo

Zorientowany na ekologię i zdrowy tryb życia policjant, który pokonuje rocznie tysiące kilometrów w drodze do pracy od ponad 26 lat służy w żorskiej komendzie. Na rowerze jeździ w takt "Czterech pór roku" Vivaldiego bez względu na żar słońca, burze, jesienne porywy wiatru, czy wirujące płatki śniegu. Dzisiaj opowiada o swoim zamiłowaniu do jednośladu i radzi rowerzystom, jak bezpiecznie korzystać z dróg.

Asp.szt. Krzysztof Faruga policjantem jest od ponad 26 lat. Od początku związany jest z żorską komendą, gdzie swe pierwsze lata spędził w pionie prewencji. 20 lat temu przeniósł się do "dochodzeniówki" i pracuje w niej po dzień dzisiejszy.

Zamiłowanie do najbardziej przyjaznego środka transportu dla środowiska towarzyszy mu od wielu lat. Zdecydowanie woli podróżować na jednośladzie niż pasywnie spędzać czas za kierownicą samochodu. Jazdę na rowerze ceni m.in. za korzyści jakie niesie dla zdrowia, ale i za relaks po spędzonych nad aktami spraw godzinach pracy. Dostrzega też przede wszystkim korzyści płynące dla środowiska naturalnego i przekonuje, że w dzisiejszej dobie każdy powinien choć postarać się żyć w harmonii z otaczającą nas przyrodą.

Asp.szt. Faruga rocznie w drodze do pracy pokonuje nawet blisko 4,5 tys. kilometrów. Blisko 3 lata temu zaczął korzystać z aplikacji zliczającej jego osiągnięcia. Dzisiaj długość pokonanych tras przez policjanta sięga blisko 12 tys. kilometrów. Rezygnować nie zamierza pomimo, że często jest świadkiem niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego też promując turystykę rowerową radzi wszystkim miłośnikom jednośladów, aby przestrzegali kilku zasad. Po pierwsze powinni oni pamiętać jak musi być przygotowany do jazdy rower. Nie może w nim zabraknąć takich elementów jak:

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Każdy powinien też zadbać o swoje bezpieczeństwo i założyć kask, a także w miarę możliwości korzystać w pierwszej kolejności ze ścieżek rowerowych, bądź pobocza. Jadąc chodnikiem (gdy jest to dopuszczalne) poruszać się natomiast powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Policjant apeluje też do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec rowerzystów, szczególnie podczas ich wyprzedzania.

  • asp.szt. Krzysztof Faruga przed budynkiem komendy