Ubiegłoroczne statystyki - ZNICZ 2019 - Komenda Miejska Policji w Żorach

ZNICZ 2019

Ubiegłoroczne statystyki

Data publikacji 25.10.2019

Lekceważenie zasad ruchu drogowego przez jego uczestników, jak również zmieniające się warunki atmosferyczne wpływające niekorzystnie na bezpieczeństwo to główne przyczyny zdarzeń, które odnotowano w ubiegłym roku podczas weekendu połączonego z dniem Wszystkich Świętych. Policjanci apelują – w drodze na groby bliskich pamiętajcie o bezpieczeństwie!

Przeprowadzona w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Katowicach analiza zdarzeń, do których doszło w ubiegłym roku w okresie od 31 października do 4 listopada wskazuje na to, że na drogach woj. śląskiego doszło do 47 wypadków drogowych, w których aż 8 osób poniosło śmierć, a 59 zostało rannych. W tym samym czasie odnotowano też 715 kolizji.

Zgromadzone dane statystyczne potwierdzają natomiast, że głownymi przyczynami powstawania zdarzeń drogowych pozostają niezmiennie:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu
  • nadmierna prędkość i jej niedostosowanie do panujących na drodze warunków
  • nieprawidłowe zachowania kierujących względem pieszych
  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Pamiętajmy, że chociaż co roku policjanci w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo na drogach w okresie zwiększonego ruchu jaki przypada m.in w okolicach dnia Wszystkich Świętych, to wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, czy w tym dniu będzie bezpiecznie. Zdejmijmy nogę z gazu, bądźmy rozsądni i cierpliwi, a przede wszystkim szanujmy innych uczestników ruchu drogowego.