Wiadomości

Zawsze na podium i od ćwierćwiecza w niebieskich szeregach

Data publikacji 01.07.2017

Po raz kolejny na podium w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej Seniorów YOU WIN stanął podinsp. Stanisław Żółtaniecki z żorskiej komendy. Choć policjant za kilka miesięcy ukończy 60. rok życia, kondycji, czy sprawności fizycznej mógłby pozazdrościć mu niejeden młodszy kolega. Doskonałą formę zawdzięcza nie tylko zamiłowaniu do sportu, ale i zdrowemu stylowi życia, optymizmowi i wierze w możliwości każdego człowieka.

Od kilku lat startuje w Ogólnopolskich Olimpiadach Sportowych Seniorów i za każdym razem staje na podium. Rok temu w Krakowie sięgnął po wicemistrzostwo Polski, a tym razem ulokował się na trzeciej pozycji w kraju. W swej kolekcji posiada medale złote, srebrne oraz brązowe. Biega na krótkich dystansach, ale doskonale czuje się też na korcie, gdzie podobnie jak na bieżni, odnosi spore sukcesy. Jest m.in. ubiegłorocznym zdobywcą tytułu dla najlepszego zawodnika XV Międzynarodowego Turnieju Tenisa Ziemnego Par Deblowych o Puchar Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach.

 • Trofea podinspektora Żółtanieckiego
 • Trofea podinspektora Żółtanieckiego
 • Trofea podinspektora Żółtanieckiego
 • Trofea podinspektora Żółtanieckiego
 • Trofea podinspektora Żółtanieckiego

Podinsp. Stanisław Żółtaniecki od dziecka pasjonuje się sportem. Jak powiada już w żłobku rywalizował z innymi dziećmi w wyścigu do drzwi, gdy pojawiali się w nich rodzice. Będąc uczniem szkoły podstawowej przynosił chlubę trenerom, wygrywając drużynowo, a także indywidualnie wszystkie powiatowe zawody sportowe. W nagrodę za osiągnięcia, 45 lat temu, władze rodzinnego miasta Niemodlina zakupiły młodym sportowcom skórzane "kolce", w jakich podinsp. Żółtaniecki wygrał ze swoim teamem opolskie Młodzieżowe Igrzyska osiągając w sztafecie 4 x 60 metrów rewelacyjny wynik 28.4 sek.

Mimo, że "kolce" policjanta powędrowały na strych to nigdy nie wygasła jego miłość i zapał do sportu. Swą filozofię życiową przeniósł z powodzeniem na grunt zawodowy. Gdy blisko 25 lat temu wstąpił w szeregi Policji szybko znalazł sprzymierzeńców, z którymi tworzył niejedną drużynę i znów piął się na szczyt. Choć trenował amatorsko, nie przeszkodziło mu to wielokrotnie stawać na podium w finałach tenisa o puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, czy zajmować najwyższe lokaty w siatkówce, bądź triumfować w międzyzakładowych turniejach sportowych.

 • Podinspektor Żółtaniecki w czasie biegu
 • Podinspektor Żółtaniecki w czasie biegu
 • Podinspektor Żółtaniecki na podium
 • Kolce podinspektora Żółtanieckiego
 • Medale i dyplomy Stanisława Żółtanieckiego
Od młodości grywał w piłkę nożną, halową, siatkówkę, "kosza", odnosił sukcesy na kortach tenisowych. Wstawał o 4.00 rano by wędkować z wujkiem, "zaprzyjaźnił się" z nartami ... jednak lekkoatletyka wzięła górę i pomogła ponownie spełnić marzenia. Latem 2015 roku podinsp. Żółtaniecki odkurzył 43-letnie wówczas "kolce" i wystartował w nich w rybnickich eliminacjach do Ogólnopolskiej Olimpiady Seniorów – YOU WIN organizowanej przez Fundację EDF. W tandemie z parą kultowych butów pozostawił w tyle wszystkich rywali i tym samym trafił do grona finalistów. Krakowska olimpiada zwieńczyła starania policjanta. Na metę przybiegł drugi sięgając tym samym po wicemistrzostwo Polski seniorów w kategorii 55+. W tym roku, choć słupek niżej, znów stanął na podium w gronie najlepszych i z wynikiem 8.88 sek. zajął III miejsce.

Zapytany o sukces odpowiada skromnie, że sam udział w mistrzostwach ogólnopolskich jest spełnieniem jego marzeń. Pytanie o receptę na udane życie bez zastanowienia kwituje stwierdzeniem, że sport to jedyna droga, a zarazem ziarno, które pomimo upływu lat owocuje zdrowiem, optymizmem i gwarancją długowieczności.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Ładowanie odtwarzacza...