Uratowali ranną sarnę - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Żorach

Wiadomości

Uratowali ranną sarnę

Data publikacji 11.09.2017

Rocznie na polskich drogach ginie około 20 tys. saren, podobnie jak lisy, kuny, jeże, czy inne zwierzęta nie rzadko są przyczyną licznych kolizji, a nawet wypadków. W zderzeniu z pojazdem nie mają zazwyczaj szans, często giną na miejscu lub w wyniku odniesionych obrażeń. Sarna, która została potrącona w Żorach miała dużo więcej szczęścia, uratowali ją i przekazali pod fachową opiekę miejscowi policjanci.

Wczoraj wieczorem policjanci otrzymali zgłoszenie o leżącej na drodze w Kleszczowie rannej sarnie. Patrol, który został wysłany na miejsce potwierdził, że w rejonie skrzyżowania ulic Pszczyńskiej i Wyzwolenia znajduje się ranne zwierzę. Sarna najprawdopodobniej została potrącona nieopodal przejścia dla pieszych.

Mundurowi najpierw przenieśli zwierzę na chodnik, a potem skontaktowali się z leśniczym, który przybył na miejsce, a także z Leśnym Pogotowiem dla Zwierząt w Mikołowie. Gdy tylko otrzymali od oficera dyżurnego zgodę na wyjazd do mikołowskiej lecznicy natychmiast przetransportowali tam sarenkę. Pomimo tego, że zwierzę było w szoku i cały czas próbowało wstać opanowanie i doskonałe podejście ze strony stróżów prawa sprawiły, że bezpiecznie zostało odwiezione na miejsce, gdzie otrzymało fachową pomoc.

Policjanci z Żor nie pierwszy raz ratują zwierzęta w potrzebie, przypominają też, że każdy kto potrąci zwierzę na drodze ma obowiązek udzielenia mu stosownej pomocy i powiadomienia odpowiednich służb.

Dane statystyczne pochodzą z publikacji T. Pietrzykowski, A. Bielska-Brodziak, K. Gil, M. Suski "Urzędnik jako strażnik realizacji ustawowych obowiązków względem zwierząt", wyd. Uniwersytet Śląski 2016, str. 83.