Uratowali ranną sarnę - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Żorach

Wiadomości

Uratowali ranną sarnę

11.09.2017    Żory

Rocznie na polskich drogach ginie około 20 tys. saren, podobnie jak lisy, kuny, jeże, czy inne zwierzęta nie rzadko są przyczyną licznych kolizji, a nawet wypadków. W zderzeniu z pojazdem nie mają zazwyczaj szans, często giną na miejscu lub w wyniku odniesionych obrażeń. Sarna, która została potrącona w Żorach miała dużo więcej szczęścia, uratowali ją i przekazali pod fachową opiekę miejscowi policjanci.

Wczoraj wieczorem policjanci otrzymali zgłoszenie o leżącej na drodze w Kleszczowie rannej sarnie. Patrol, który został wysłany na miejsce potwierdził, że w rejonie skrzyżowania ulic Pszczyńskiej i Wyzwolenia znajduje się ranne zwierzę. Sarna najprawdopodobniej została potrącona nieopodal przejścia dla pieszych.

Mundurowi najpierw przenieśli zwierzę na chodnik, a potem skontaktowali się z leśniczym, który przybył na miejsce, a także z Leśnym Pogotowiem dla Zwierząt w Mikołowie. Gdy tylko otrzymali od oficera dyżurnego zgodę na wyjazd do mikołowskiej lecznicy natychmiast przetransportowali tam sarenkę. Pomimo tego, że zwierzę było w szoku i cały czas próbowało wstać opanowanie i doskonałe podejście ze strony stróżów prawa sprawiły, że bezpiecznie zostało odwiezione na miejsce, gdzie otrzymało fachową pomoc.

Policjanci z Żor nie pierwszy raz ratują zwierzęta w potrzebie, przypominają też, że każdy kto potrąci zwierzę na drodze ma obowiązek udzielenia mu stosownej pomocy i powiadomienia odpowiednich służb.

Dane statystyczne pochodzą z publikacji T. Pietrzykowski, A. Bielska-Brodziak, K. Gil, M. Suski "Urzędnik jako strażnik realizacji ustawowych obowiązków względem zwierząt", wyd. Uniwersytet Śląski 2016, str. 83.