Wiadomości

Uchronił zabytkowy zespół pałacowo-parkowy przed pożarem

Podczas treningu biegowego ujawnił pożar drzewa, powiadomił służby i ruszył gasić płomienie. Gołymi rękoma niósł wodę z pobliskiego strumienia i w ten sposób zapobiegł rozprzestrzenieniu się ognia na sąsiednie drzewa. Wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego Zespół Pałacowo-Parkowy w Baranowicach zasługą policjanta szczęśliwie nie stanął w obliczu żywiołu.

Asp.szt. Arkadiusz Muras – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji w Żorach od wielu lat trenuje bieganie. Po służbie pokonuje dziesiątki kilometrów wybierając często na trasy malownicze tereny. Wczoraj wieczorem sportowa pasja pokierowała go na szlak klasycystycznego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Baranowicach, wzniesionego na przełomie XVII/XVIII wieku. W parku urządzonym w angielskim stylu wznoszą się liczne, stare drzewa, w tym pomniki przyrody, wśród których to właśnie wczoraj policjant dostrzegł płomienie. Asp.szt. Muras natychmiast powiadomił odpowiednie służby i nie oczekując bezczynnie na ich przybycie sam ruszył gasić pożar.

Po chwili na miejscu zjawiły się dwa zastępy straży pożarnej i ugasiły płonące od wewnątrz pnia drzewo. Najprawdopodobniej zostało ono umyślnie podpalone, gdyż wewnątrz znaleziono zwinięty w kłębek materiał nasączony łatwopalną substancją. Gdyby nie sportowa pasja policjanta, a i jego bohaterska postawa pożar mógł szybko rozprzestrzenić się na inne drzewa i zagrozić zabytkowi.