Wiadomości

O handlu ludźmi jako współczesnej formie niewolnictwa

Data publikacji 23.11.2018

"Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa" to tytuł wystąpienia jakie do uczniów miejscowych szkół średnich skierowała policjantka z Żor, która wzięła udział w seminarium zorganizowanym w ramach tegorocznego Tygodnia Przedsiębiorczości. Seminarium odbyło się w żorskim CKZiU, a uczestniczyła w nim udział ponad setka uczniów. To już druga, współna inicjatywa miejscowego Punktu Pośrednictwa Pracy zorganizowana we współpracy z Komendą Miejską Policji w Żorach.

W ubiegłym tygodniu w żorskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbyło się seminarium pt. " Przedsiębiorczość – otwarci na zmiany, zarządzanie w budowaniu marki i pozycji firmy", które zorganizowali prowadzący miejscowy Punkt Pośrednictwa Pracy.

Licznie zgromadzona młodzież – uczniowie żorskich szkół ponadpodstawowych, mogła wysłuchać kilku cennych wykładów prowadzonych przez prelegentów z Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, Komendy Miejskiej Policji w Żorach, a także firm zajmujących się m.in. rekrutacją pracowników, czy kompleksowym rozwojem kompetencji poprzez szeroki program doradczy i szkoleniowy.

Jedno z wystąpień, autorstwa asp.szt. Kamili Siedlarz z żorskiej komendy, poświęcone było zjawisku współczesnego niewolnictwa. Policjantka poruszyła tematykę przestępstw handlu ludźmi uwrażliwiając tym samym młodzież na formy jakie mogą one przybierać. Wyjaśniła krok po kroku jak przygotować się do wyjazdu za granicę, jak sprawdzić wiarygodność pośredników pracy i co ze sobą zabrać. Wskazała też, gdzie szukać informacji na temat bezpiecznej podróży do krajów Unii Europejskiej i gdzie uzyskać pomoc w sytuacji zagrożenia. Przy okazji swego wystąpienia zwróciła też uwagę na prawa ofiar handlu ludźmi.

To już druga, wspólna inicjatywa zorganizowana we współpracy z Komendą Miejską Policji w Żorach. W maju br. o handlu ludźmi policjantka opowiadała także podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

  • Seminarium w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości
  • Seminarium w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości
  • Seminarium w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości
  • Seminarium w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości
  • Seminarium w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości
  • Wykład nt. handlu ludźmi podczas seminarium w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości