Pierwszy stopień zagrożnia terrorystycznego - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Żorach

Wiadomości

Pierwszy stopień zagrożnia terrorystycznego

Data publikacji 30.08.2019

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA na obszarze całego kraju. Pierwszy stopień alarmowy został wprowadzony w związku z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz wizytą Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Obowiązuje od 28 sierpnia 2019 roku od godziny 00:01 do dnia 3 września 2019 roku do godziny 23:59.

Pierwszy stopień alarmowy został wprowadzony w związku z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz planowaną wizytą Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Obowiązuje od 28 sierpnia 2019 roku  od godziny 00:01 do dnia 3 września 2019 roku do godziny 23:59. ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych. Jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i porządek  oraz  całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Administratorzy obiektów użyteczności publicznej zobowiązani są do ich wzmożonej kontroli.

Mieszkańcy powinni zwrócić szczególną uwagę na nietypowe sytuacje, które mogą grozić potencjalnym niebezpieczeństwem. Uwagę powinny zwrócić pozostawione bez opieki plecaki, torby, pakunki oraz osoby dziwnie zachowujące się, jak również samochody, w szczególności dostawcze (ze skrzynią ładunkową zamkniętą, gdzie nie ma widoczności  przewożonego ładunku), zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

O wszelkich niepokojących zachowaniach i sytuacjach informacje przyjmowane będą pod numerem alarmowym 112 lub w najbliższej jednostce Policji.