Wiadomości

Oszuści wciąż wysyłają fałszywe linki, nie klikajcie w nie!

Data publikacji 11.10.2019

"Twoje zamówienie przekracza dopuszczalny limit masy, prosimy o dodatkową opłatę w wysokości 1,5 zł lub zamówienie zostanie alnulowane"... takiej treści wiadomość wraz z linkiem przekierowującym na stronę banku otrzymała wczoraj 41-letnia mieszkanka Żor. Niestety po wykonaniu transakcji okazało się, że straciła aż 3 tys. złotych. Kobieta padła ofiarą oszustów, którzy wysłali jej fałszywy link.

Wczoraj do Komendy Miejskiej Policji w Żorach zgłosiła się 41-latka, której oszuści z konta wykradli podstępem 3 tys. złotych. Policjanci ustalili, że kobieta otrzymała sms-a z wiadomością dotyczącą ewentualnego anulowania zamówienia, gdy nie dopłaci drobnej kwoty za przesyłkę. 41-latka wcześniej składała kilka zamówień, więc niczego nie podejrzewając kliknęła w hiperłącze i została przekierowana na stronę banku. Tam podając kod do płatności zrealizowała transakcję jednak nie na kwotę, o której była mowa w wiadomości, a na dużo większą.

Po tym jak pokrzywdzona wykonała przelew, jeszcze raz spojrzała na telefon i ponownie odczytała wiadomość Wówczas okazało się, że nie chodziło o dopłatę w wysokości 1,5 zł, a o 3 tys. Tym samym 41-latka zorientowała się, że klikając w fałszywy link padła ofiarą przestępstwa.

Policjanci już po raz kolejny apelują o ostrożnośc i rozwagę w takich sytuacjach. Zanim pochopnie zlecimy przelew na inne konto upewnijmy się, że korzystamy z właściwej strony banku, pieniądze wpłacamy na odpowiedni rachunek i korzystamy z bezpiecznych systemów dokonywania płatności. Przede wszystkim nie śpieszmy się i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.