Wiadomości

"W świecie różnic... w świecie równym" – razem przeciwko mowie nienawiści

Data publikacji 14.10.2019

Rusza kolejny, wspólny projekt Stowarzyszenia Międzykulturowego MALOKA i żorskiej Policji wymierzony przeciw dyskryminacji i "palącym słowom". Projekt adresowany jest do uczniów szkół średnich i ma na celu uświadomienie młodzieży o zagrożeniach takich, jak: hejt, dyskryminacja, czy mowa nienawiści. Inicjatywa jest kontynuacją nawiązanej w ubiegłym roku współpracy oraz prowadzonych warsztatów pt. "You can alway say stop", które uzyskały aprobatę i dofinansowanie Urzędu Miasta w Żorach.

W ubiegłym roku Anita Czerner-Lebedew - prezes Stowarzyszenia MALOKA oraz asp. sztab. Kamila Siedlarz z żorskiej komendy poprowadziły cykl szkoleń "You can alway say stop" w formie warsztatowej dla żorskiej młodzieży, poświęconych dyskryminacji i mowie nienawiści. Ich działania zostały wysoko ocenione w mieście, a przy tym pojawiło się ogromne zapotrzebowanie nie tylko ze strony dyrektorów i nauczycieli, ale i uczniów na organizację tego typu spotkań.

Dzięki przychylności władz miasta rozbudowany projekt, stanowiący kontynuację ubiegłorocznej inicjatywy, noszący obecnie nazwę "W świecie różnic... w świecie równym" otrzymał poparcie i dofinansowanie z budżetu miasta. Tym samy wraz z nowym rokiem szkolnym Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA i Komenda Miejska Policji w Żorach ponownie połączyły siły i ruszają do szkół. Już wkrótce uczniowie wezmą udział w cyklu pięciu warsztatów z zakresu różnic międzykulturowych, stereotypów, przekazu medialnego oraz mowy nienawiści, a także zostaną zaproszeni do uczestnictwa w konkursie na najlepszy minutowy spot oraz zdjęcie z opisem na profilu społecznościowym projektu.

Dotychczas żorską inicjatywę poparł Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka mł. insp. Krzysztof Kazek, a w tym roku do grona partnerów dołączył Urząd Miasta w Żorach, Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, czy Centrum Organizacji Pozarządowych w Żorach. Zapraszamy do śledzenia fanpage'a realizowanego projektu, który znajdziecie w tym miejscu.