KONTROLE AUTOKARÓW W OKRESIE WAKACYJNYM - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Żorach

Wiadomości

KONTROLE AUTOKARÓW W OKRESIE WAKACYJNYM

Data publikacji 24.06.2020

Wakacje to czas wzmożonego ruchu pojazdów przewożących zorganizowane grupy na wycieczki, obozy i kolonie. W związku z tym mundurowi szczególną uwagę zwracają także na kontrolę autokarów oraz kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letni wypoczynek. Poniżej informacja dotycząca sposobu zgłaszania autokarów i miejsca kontroli na terenie naszego miasta.

W czasie wakacji na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawiać się będzie więcej niż zwykle pojazdów, dlatego najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz stanu technicznego – głównie pojazdów realizujących przewóz osób autokarami.

Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autokarów wiozących zorganizowane grupy osób na taki wypoczynek. W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów. Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto zgłosić taki autokar do kontroli.

Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu mamy szansę uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

W Żorach zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie w sekretariacie Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego pod numerem telefonu 47 855 3260, bądź bezpośrednio przez Naczelnika Wydziału Ruchu Drgowego 47 855 3291 lub osobę zastępującą - 47 855 3292, a także przez oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Żorach - 47 855 3200.

Autokar do kontroli można również zgłosić za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem rd@zory.ka.policja.gov.pl

W trakcie zgłoszenia podać należy:

  • datę i godzię wyjazdu,
  • miejsce kontroli (wyjazdu) autokaru,
  • liczbę autokarów.

Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, prosimy o wydelegowanie osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli.

Kontrole autokarów w Żorach odbywają się na parkingu przy ul. Muzealnej 1.