Recepta na sukces policjanta z Żor - Policyjne pasje - Komenda Miejska Policji w Żorach

Policyjne pasje

Recepta na sukces policjanta z Żor

Policjant z Żor zdobył właśnie wicemistrzostwo Polski w biegu na krótkim dystansie. Poprzez start w olimpiadzie spełnił swoje marzenia. Jak mawia, sport jest dla niego receptą na szczęśliwe życie, gwarancją długowiecznego zdrowia i ziarnem, jakie warto zasiewać wśród najmłodszych pokoleń.

Podinsp. Stanisław Żółtaniecki – ekspert żorskiego Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą zdobył właśnie wicemistrzostwo Polski seniorów w biegu na 60 m. Mimo ukończonych 57 lat drzemie w nim wciąż młody duch. Policjant od dziecka pasjonuje się sportem. Już w żłobku rywalizował z inymi dziećmi w wyścigu do drzwi, gdy pojawiali się w nich rodzice. Będąc uczniem szkoły podstawowej przynosił chlubę trenerom, wygrywając drużynowo, a także indywidualnie wszystkie powiatowe zawody sportowe. W nagrodę za osiągnięcia, 43 lata temu, władze rodzinnego miasta Niemodlina zakupiły młodym sportowcom skórzane "kolce", w jakich podinsp. Żółtaniecki wygrał ze swoim teamem opolskie Młodzieżowe Igrzyska osiągając w sztafecie 4 x 60 metrów rewelacyjny wynik 28.4 sek.

Mimo, że "kolce" policjanta powędrowały na strych to nigdy nie wygasła jego miłość i zapał do sportu. Swą filozofię życiową przeniósł z powodzeniem na grunt zawodowy. Gdy 23 lata temu wstąpił w szeregi Policji szybko znalazł sprzymierzeńców, z którymi tworzył niejedną drużynę i znów piął się na szczyt. Choć trenował amatorsko, nie przeszkodziło mu to wielokrotnie stawać na podium w finałach tenisa o puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, czy zajmować najwyższe lokaty w siatkówce, bądź triumfować w międzyzakładowych turniejach sportowych.

Od młodości grywał w piłkę nożną, halową, siatkówkę, "kosza", odnosił sukcesy na kortach tenisowych. Wstawał o 4.00 rano by wędkować z wujkiem, "zaprzyjaźnił się" z nartami ... jednak lekkoatletyka wzięła górę i pomogła ponownie spełnić marzenia. Latem tego roku podinsp. Żółtaniecki odkurzył 43-letnie "kolce" i wystartował w nich w rybnickich eliminacjach do Ogólnopolskiej Olimpiady Seniorów – YOU WIN organizowanej przez Fundację EDF. W tandemie z parą kultowych butów pozostawił w tyle wszystkich rywali i tym samym trafił do grona finalistów. Krakowska olimpiada zwieńczyła starania policjanta. Na metę przybiegł drugi sięgając tym samym po wicemistrzostwo Polski seniorów w kategorii 55+.

Zapytany o sukces odpowiada skromnie, że sam udział w mistrzostwach ogólnopolskich jest spełnieniem jego marzeń. W odpowiedzi na pytanie o przepis na życie bez zastanowienia kwituje, że sport to jedyna droga do zdrowia gwarantującego udane i szczęśliwe życie.

  • Zdj.Fundacja EDF - podinsp. Stanisław Żółtaniecki startuje po zwycięstwo
  • Zdj.Fundacja EDF - podinsp. Stanisław Żółtaniecki na tarcie po wicemistrzostwo Polski
  • Zdj.Fundacja EDF - podinsp. Stanisław Żółtaniecki przed metą wyścigu
  • Zdj.Fundacja EDF - podinsp. Stanisław Żółtaniecki na podium
  • Zdj.Fundacja EDF - podinsp. Stanisław Żółtaniecki na podium
  • Zdj.Fundacja EDF - podinsp. Stanisław Żółtaniecki na podium
  • Podinsp. Stanisław Żółtaniecki
  • Trofea sportowe podinsp. Stanisława Żółtanieckiego
  • Kultowe "kolce" policjanta