Wiadomości

"Nie daj się zrobić w słupa"

Data publikacji 16.09.2015

Zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie prowadzenia działaności gospodarczej i konsekwencji związanych z wystawianiem fikcyjnych faktur to jeden z ważniejszych elementów kampanii poświęconej zwalczaniu przestępczości podatkowej. Jest ona odpowiedzią na wzrastającą liczbę wyłudzeń podatku VAT. Jednym z partnerów inicjatywy Urzędu Kontroli Skarbowej jest Policja, która przyłączyła się do akcji informacyjnej i przestrzega przed karuzelowymi oszustwami.

 

 

Kampania „Nie daj się zrobić w słupa” zainicjowana została przez Kontrolę Skarbową w październiku 2014 roku. Swoim zakresem obejmuje działania bezpośrednie polegające na spotkaniach informacyjno-edukacyjnych z młodzieżą akademicką, młodzieżą klas maturalnych a także z osobami szukającymi zatrudnienia – zarejestrowanymi w biurach pracy. Jednocześnie podejmowane są działania pośrednie za pomocą mediów: radia, telewizji Internetu i prasy.

Skąd się wziął pomysł na taką kampanię?

Kontrola Skarbowa prowadząc swoje działania coraz częściej spotyka się z osobami, które zostają wciągnięte do zorganizowanej grupy przestępczej, której głównym celem jest wyłudzenie podatku VAT. Nie zawsze uświadamiają sobie, że jeden nierozważny krok może zniszczyć ich życie.

Co jest celem kampanii?

Naszym celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, informowanie i edukacja w zakresie bezpiecznego prowadzenia działalności gospodarczej, pokazanie konsekwencji związanych z wystawianiem i wprowadzaniem do obiegu prawnego fikcyjnych faktur, uczestnictwem w karuzeli podatkowej. Przekonanie młodych ludzi, iż nie warto wchodzić na drogę przestępstwa.

Co jest głównym przesłaniem?

Uświadomienie wszystkim potencjalnym ofiarom grup przestępczych, które otrzymały propozycję pełnienia roli „słupów” bądź „buforów”, że za oszustwa podatkowe grożą kary - nie tylko z kodeksu karnego skarbowego, ale również kodeksu karnego.

A przede wszystkim tego, że „nie ma szybkich i łatwych pieniędzy”.

Żródło: http://www.slupczyoszust.pl/

 

Powrót na górę strony