Czad zebrał śmiertelne żniwo - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Żorach

Wiadomości

Czad zebrał śmiertelne żniwo

Data publikacji 28.01.2016

Mężczyzna, którego zwłoki znaleziono w mieszkaniu, w poniedziałek przed południem zatruł się tlenkiem węgla. Wykazała to sekcja zwłok zarządzona przez prokuratora. Policjanci i strażacy apelują do mieszkańców – bądźcie ostrożni, cichy zabójca tylko w tym roku, w całej Polsce pozbawił życia ponad 20 osób.

Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło w miniony poniedziałek. Jego ofiara, 37-letni mieszkaniec osiedla Powstańców Śląskich, została znaleziona przed południem w mieszkaniu bez oznak życia. Zarządzona sekcja zwłok potwierdziła wstępne podejrzenia strażaków – to zabójczy czad zaatakował mężczyznę podczas kąpieli.

W całym kraju od września ubiegłego roku tlenkiem węgla śmiertelnie zatruło się ponad 35 osób, a blisko 1500 wymagało hospitalizacji. W Żorach to pierwsza ofiara śmiertelna w tym sezonie, jednak strażacy wciąż wzywani są do zdarzeń, nawet kilka razy w tygodniu, gdzie istnieje podejrzenie i ryzyko zaczadzenia.

Jak wyjaśniają eksperci w dziedzinie pożarnictwa podstawową przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niepełne spalanie, do którego może dojść w sytuacji, gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna i zabraknie właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Dlatego też przede wszystkim należy zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.

NIE dla czadu

 

 

Pliki do pobrania