Wiadomości

Seniorze, poczuj się bezpieczniej z „Kopertą życia”

Data publikacji 26.10.2016

„Koperta życia” to specjalna karta informacyjna, które może pomóc w uratowaniu życia lub zdrowia, a trzyma się ją w…. lodówce. Dzięki tej karcie, adresowanej w szczególności do seniorów, służby ratunkowe mają szybki dostęp do najważniejszych informacji o osobie, której zdrowie jest zagrożone. „Kopertę życia” można odebrać w Urzędzie Miasta Żory.

Śląska Platforma Przeciw Nienawiści, którą tworzą Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach oraz Komenda Wojewódzkiej Policji w Katowicach, we współpracy z Pogotowiem Ratunkowym rozpoczęła wojewódzką kampanię promującą „Kopertę życia”

„Koperta życia” to karta, w której podaje się informacje dotyczące jej właściciela, takie jak: dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki oraz uczulenia. Przyspiesza ona działanie służb medycznym, policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy służb socjalnych, dając im szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze w razie wypadku lub zasłabnięcia. Dostęp do informacji medycznych, mogących uratować życie, nie tylko ułatwia pracę służbom, ale też zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych – bo to przede wszystkim do nich kierowana jest akcja informacyjna.

Celem projektu „Koperta życia” jest ujednolicenie karty informacyjnej, tak by w całym województwie śląskim akcja jednoznacznie się kojarzyła. Organizatorzy chcą, by „Koperty życia” stały się dobrą praktyką w domach ludzi starszych, schorowanych, czy mieszkających samemu.

Zestaw „Koperty życia” składa się z karty zawierającej informacje o stanie zdrowia i podstawowe dane, plastikowej koperty lub zamykanego woreczka, a także naklejki lub magnesu do umieszczenia na lodówce. Dlaczego na lodówce? Bo to właśnie w lodówce umieszcza się „Kopertę życia” – wybrano ją, bo znajduje się w każdym domu i łatwo ją zauważyć. Na lodówce należy zaś zamieścić specjalną naklejkę lub magnes.

„Kopertę życia” można otrzymać bezpłatnie w Zespole Spraw Społecznych Urzędu Miasta, mieszczącym się w siedzibie Urzędu przy Rynku 9, pokój nr 100.

Kartę informacyjną można także pobrać ze strony internetowej i wydrukować samodzielnie, a następnie zamknąć w kopercie lub woreczku, chroniącym przed wilgocią i schować do lodówki.

Źródło: UM

Koperty Życia żorscy seniorzy otrzymali m.in. podczas spotkania, które odbyło się w miniony poniedziałek w Uniwersytecie III Wieku. Obok mundurowych uczestniczyła w nim Pani Bożena Köhl-Gudzik z Zespołu Spraw Społecznych UM w Żorach, która uczestników zapoznała z inicjatywą oraz przekazała wspomniane koperty.

Pliki do pobrania