Oszuści znów zaatakowali, bądźcie ostrożni - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Żorach

Wiadomości

Oszuści znów zaatakowali, bądźcie ostrożni

Data publikacji 29.10.2019

21-letni mieszkaniec Żor stracił 600 złotych, bo kliknął w fałszywy link wysłany przez oszusta. Widomość przyszła sms-em, a jej autor prosił o dopłacenie pięćdziesięciu groszy do przesyłki. Poinformował, że jeśli wpłata nie zostanie dokonana zamówienie wróci do nadawcy. Sposób w jaki został okradziony 21-latek to niestety popularna w ostatnim czasie metoda oszustów komputerowych.

Wczoraj do Komendy Miejskiej Policji w Żorach zgłosił się 21-latek, który został okradziony metodą "na fałszywy link". Trzy dni wcześniej otrzymał wiadomość sms wraz z informacją, że powinien dopłacić 50 groszy do zamówionej przesyłki, gdyż w innym przypadku zostanie ona zwrócona nadawcy.

21-latek nie podejrzewając, że ma do czynienia z oszustwem kliknął na załączony link, a ten przekierował go na stronę banku. Ta wyglądała identycznie jak strona banku, w którym młody mężczyzna posiada konto. Po wpisaniu pełnego loginu i hasła, a także kodu autoryzacyjnego dla realizowanego przelewu nieświadomie dokonał płatności z tym, że nie na 50 groszy, a na sumę o 600 złotych większą.

Niestety zorientował się, że padł ofiarą przestępstwa dopiero, gdy poprzez aplikację zalogował się na własne konto i sprawdził historię operacji...

Policjanci apelują po raz kolejny, aby nie korzystać z linków wysyłanych przez nieznanych nam nadawców, niestety bardzo często prowadzą one na fałszywe strony banków i umożliwiają przestępcom zdobycie naszych danych niezbędnych do logowania. To nie pierwszy przypadek, gdy ofiara oszusta nie zastanawiając się klika w fałszywy link i zleca przelew na znacznie wyższą kwotę niż ta, która podana jest w wiadomości od nadawcy będącego zwykłym oszustem.