Wiadomości

Komendant pogratulował nastolatce, która uratowała ludzkie życie

Data publikacji 24.01.2020

16-letnia Roksana Kobiela z Żor uratowała życie starszemu mężczyźnie. Podczas, gdy inne osoby stały obok, ona rozpoczęła masaż serca, a wcześniej wezwała pogotowie. Pomógł jej tata, który wczoraj wraz z nastolatką i jej mamą odebrał gratulacje od Komendanta Miejskiego Policji w Żorach oraz przedstawicieli magistratu i rady miasta.

O Roksanie Kobieli z Żor zrobiło się głośno po tym, jak 1 stycznia 2020 r. wybiegła rano z mieszkania słysząc wołanie o pomoc. Tak naprawdę była przekonana, że przyszło jej ratować swojego dziadka, gdyż usłyszała wcześniej jego nazwisko. Okazało się jednak, że to nie bliski krewny stracił przytomność, a starszy sąsiad dziewczyny.

Nastolatka błyskawicznie wezwała pogotowie, wybiegła przed blok i rozpoczęła masaż serca. Wcześniej sprawdziła czynności życiowe i ułożyła nieprzytomnego we właściwej pozycji. Kiedy pochylona nad starszym człowiekiem walczyła o jego życie, obok stali i wszystkiemu się przyglądali dorośli... z pomocą przyszedł dopiero jej ojciec, który kontynuował resuscytację do momentu przyjazdu karetki.

16-latka wcale nie czuje się bohaterem, uważa, że to naturalny odruch ludzki pokierował w tym dniu jej zachowaniem. Przyznaje jednak, że wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy, jaką zdobyła na zajęciach szkolnych, w Ochotniczej Straży Pożarnej, której jest członkiem, czy ta przekazana przez jej mamę Aldonę – na co dzień noszącą strażacki mundur, okazała się bardzo pomocna. Radzi rówieśnikom, aby nie bali się i nie wahali nieść pomocy innym, gdyż czasem, tak jak w jej przypadku, szybka reakcja może uratować czyjeś życie.

Jak się okazało, nie tylko córka, ale i jej rodzice noszą w genach niespotykaną wrażliwość na los drugiego człowieka. Kilka lat temu, podczas jazdy samochodem małżeństwo zauważyło na pszczyńskim rondzie zakrwawionego mężczyznę. Gdy inni kierowcy przejeżdżali obojętnie obok mającego silny atak padaczki, oni zatrzymali się i udzielili mu pierwszej pomocy.

Wczoraj Komendant Miejski Policji w Żorach podczas spotkania z nastolatką i jej rodzicami pogratulował Roksanie Kobieli wzorowej postawy obywatelskiej podkreślając, że zasługuje ona na wyjątkowe uznanie. Podobne słowa padły również z ust Pani Anny Ujmy – Pełnomocnika Prezydenta Miasta Żory ds. Promocji, Kultury i Sportu oraz Przewodniczącego Rady Miasta Piotra Kosztyły, którzy przekazali nastolatce dodatkowo upominki i list gratulacyjny. 16-latka otrzymała także nagrodę oraz materiały promocyjne przekazane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Serdecznie gratulujemy Roksanie, która jest godnym do naśladowania wzorem nie tylko dla młodzieży, ale i dorosłych!

  • Komendant Miejski Policji w Żorach gskłada gratulacje Roksanie
  • Komendant Miejski Policji w Żorach wręcza Roksanie nagrodę
  • Roksana z mamą Aldoną
  • Roksana z rodzicami. Po leje mama, po prawej stronie tata.
  • Roksana z przedstawicielami samorządu miejskiego
  • Pamiątkowe zdjęcie z Roksaną. Dziewczyna stoi w środku, po lewej stronie komendant i jej mama, po prawej ojciec, przewrodniczący rady miasta i pełnomocnik prezydenta
Ładowanie odtwarzacza...